post_img

Aktrise Antra Liedskalniņa (1930–2000)

Aktrise Antra Liedskalniņa ir viena no spilgtākajām leģendām Latvijas aktiermākslas vēsturē. Aktrisei piemita izcils, dabas dots talants un skatuviskais dabiskums, kas ļāva padarīt dzīvu, daudzšķautņainu un aizraujošu jebkuru lomu – gan izcilākajās lugās, gan otršķirīgā dramaturģiskajā materiālā. Uz skatuves viņa vienlīdz spilgti izpaudās dramatiskās un komiskās lomās. Antra Liedskalniņa bija izteikta intuitīvā tipa aktrise, kas vielu lomām ņēma no savas emocionālās pasaules. Viņas emocionalitāte un atveidoto tēlu jūtu dzīve spēcīgi uzrunāja skatītājus, tāpēc aktrise ieguva milzīgu popularitāti un publikas mīlestību. Būdama viena no LPSR Valsts drāmas teātra (tagad – Latvijas Nacionālais teātris) vadošajām aktrisēm, Antra Liedskalniņa ar savu laikmetīgo aktierspēles veidu būtiski ietekmēja teātra vispārējo māksliniecisko augšupeju.

Akmens un šķembas. (200-). Spēlfilmā Antras lomā Antra Liedskalniņa. No: Rolanda Kalniņa aizliegtās filmas [DVD]. Rīga: Jura Podnieka studija. Latvijas Nacionālās bibliotēkas Audiovizuālais krājums, Fdvd/338.

Tai naktī. (1990). Izpilda Juris Hiršs, Harijs Ozols un dzeju lasa Antra Liedskalniņa. No: Mikrofons ’90: Ratiņa aptauja [skaņuplate]. Rīga: Melodija. Latvijas Nacionālās bibliotēkas Audiovizuālais krājums, Fs-3/7600.