Latvijas skolas soma
„Latvijas skolas soma” ir kompleksa, starpdisciplināra kultūrizglītības programma, kas visas Latvijas skolēniem rada iespēju sastapties ar autentiskām kultūras un mākslas norisēm, stiprinot jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma un valstiskās piederības apziņu. Programmā katru mācību gadu piedalās vairāk nekā 200 000 Latvijas bērnu un jauniešu.
„Latvijas skolas soma” būtiski paplašina kultūrizglītības jēdzienu, padarot kultūras un mākslas norises pieejamas un saprotamākas ikvienam skolēnam pamata un vidējās izglītības posmā, radot klātbūtnes efektu un līdzpārdzīvojumu, iespēju līdzdarboties un veidot savu viedokli. Visu skolēnu iesaiste programmā ir būtiska, lai mazinātu sociālās atstumtības riskus un nevienlīdzību. Piedāvāto norišu apjoms un daudzveidība aktivizē jaunu kultūras produktu veidošanu bērnu un jauniešu auditorijai, paaugstinot nodarbinātību un veicinot kultūras un izglītības jomu profesionāļu un ekspertu sadarbību.
Liela nozīme ir programmas „Latvijas skolas soma” sasaistei ar kultūras kanonu, kas uzskatāms par sava veida ieteikumu krātuvi tam, ar ko sākt Latvijas kultūras izzināšanu. Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros aizsāktā programma „Latvijas skolas soma” aicina apgūt Latvijas kultūras vērtības mūsdienīgā, aizraujošā un dzīvā veidā, akcentējot mūsu pieredzes daudzveidību.
Spiežot šeit var iepazīties ar kultūras pasākumu piedāvājumu – ar Latvijas kultūras kanonu saistītās norises atzīmētas ar zvaigznīti*!
Programma „Latvijas skolas soma” visā Latvijā pilnā apjomā sāka darboties 2018./2019. mācību gadā, dodot iespēju skolēniem mācību gada laikā apmeklēt vairāk nekā 14 000 mākslas un kultūras norišu, kas ir daļa no mācību un audzināšanas darba satura. Vismaz vienu reizi semestra laikā skolēni izzina Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, skatuves mākslas, mūzikas, vizuālās mākslas, literatūras, dejas, arhitektūras, dizaina un kino vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas.
Valstī darbojas programmas koordinatoru tīkls pašvaldībās, ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas atbalstu tiek veidoti jauni kultūras piedāvājumi. Regulāri notiek programmas monitorings un izvērtēšana. Nozīmīgs aspekts programmas ilgtspējas sekmēšanā ir sabiedrības informēšanai, lai nostiprinātu izpratni par kultūras īpašo lomu personības attīstībā un 21. gadsimta zināšanu ekonomikā, veicinot augstas pievienotās vērtības preču un pakalpojumu radīšanu.
Programmas mērķauditorija ir arī Latvijas pedagogi un izglītības politikas veidotāji, kultūras nozarē nodarbinātie, kā arī skolēnu vecāki un ģimenes. Programmas saturs, metodika un īstenošanas veids bagātina un balsta valstī uzsākto izglītības reformu, savukārt tās īstenošana skar pedagogu profesionālās pilnveides un personības izaugsmes aspektus, ejot roku rokā ar izmaiņām izglītības iestāžu akreditācijas prasībās, ko īsteno Izglītības kvalitātes valsts dienests.
Plašāk par programmu „Latvijas skolas soma”:
www.lv100.lv/skolassoma
www.facebook.com/latvijasskolassoma
www.instagram.com/latvijasskolassoma
Informācija:
Aija Tūna
Programmas „Latvijas skolas soma” vadītāja
Latvijas valsts simtgades biroja Izglītības un jauniešu projekta vadītāja
E-pasts: Aija.Tuna@km.gov.lv
www.lv100.lv