2023. gada 16. februar

(Latvian) Jāņa Endzelīna 150 gadu jubilejai veltīts vakars

Leider ist der Eintrag nur auf Latvian verfügbar. Der Inhalt wird unten in einer verfügbaren Sprache angezeigt. Klicken Sie auf den Link, um die aktuelle Sprache zu ändern.

22. februārī plkst. 18.00 Jāņa Akuratera muzejā (Rīgā Ojāra Vācieša ielā 6a) notiks izcilā valodnieka Jāņa Endzelīna (1873–1961) 150. dzimšanas dienai veltīts pasākums. Jānis Endzelīns ir baltistikas kā valodniecības nozares pamatlicējs un viens no pasaulē visatzītākajiem latviešu zinātniekiem.

Vakarā piedalīsies filoloģijas doktore, valodniece Sarma Kļaviņa, kas, ievadot Endzelīnam veltīto pasākumu ciklu, 6. februārī Rīgas Latviešu biedrībā jau uzstājās ar priekšlasījumu par dižā valodnieka dzīvi un darbu – „Cildinātais un apkarotais Jānis Endzelīns. 150. gadskārta”. Šoreiz Sarma Kļaviņa pastāstīs par Endzelīna darbību laikā no 1909. līdz 1920. gadam, kad valodnieks strādāja Harkivas universitātē Ukrainā.

Pasākumā piedalīsies arī Āgenskalna Valsts ģimnāzijas skolēni un latviešu valodas skolotāji. Tiks lasīti Endzelīna publicistiskas ievirzes darbi un kāda vēstule, tāpat arī Jāņa Akuratera „Kalpa zēna vasaras” fragments, kuru Endzelīns izraudzījās un iekļāva savā „Lettisches Lesebuch” (Heidelberga, 1922). Pasākumā varēs dzirdēt arī paša Endzelīna balsi.

Vakarā atmiņās par savu vectēvu Jāni Endzelīnu dalīsies komponists Imants Zemzaris, savukārt par sastapšanos ar Mīlenbaha–Endzelīna vārdnīcu pastāstīs literatūrvēsturnieks Ilgonis Bērsons.

Ieejas maksa: 2,00 EUR; skolēniem, studentiem, senioriem: 1,50 EUR.

Pasākumu rīko Jāņa Akuratera muzejs un Memoriālo muzeju apvienība.

 

Papildu informācija:
Aivars Eipurs
E-pasts: aivars.eipurs@memorialiemuzeji.lv
Tālr.: 29276358