2023. gada 09. june

(Latvian) Izstāde „Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē”

Sorry, this entry is only available in Latvian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

No 2023. gada 9. jūnija līdz 2. septembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva izstāžu zālē skatāma izstāde „Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē”, ko rīko muzejs un pētniecības centrs „Latvieši pasaulē”. Izstāde stāsta par tautastērpu kā spilgtu etniskās piederības zīmi, kas diasporas apstākļos ieguvusi emocionālu un sociālu aspektu. Atsevišķās dienās izstādes programma piedāvās tikšanos ar audējām un citiem sarunu biedriem. Ieeja bez maksas.

Izstāde aplūko tautastērpu kā nacionālās piederības simbolu, kurā emocionālais un sociālais aspekts ir tikpat svarīgs kā etnogrāfiskais. Šī ir lielākā diasporas tautastērpu izstāde Latvijā, kad pirmoreiz tik liels un vērtīgs apjoms tērpu tiek parādīts vienkopus. Iepazīstinot ar ārzemju latviešu pieredzi, izstāde paver plašāku skatu uz latviešu tautastērpu kopumā.

Izstādē 40 tautastērpi atklāj to darinātāju un valkāju pieredzi Eiropā, Austrālijā un abās Amerikās. Izstādē būs arī divi tautastērpi no Krievijas – par spīti kara pārtrauktajiem sakariem, tikai šogad ar grūtībām atvesti no Baškīrijas un Omskas. Eksponātu vidū ir bēgļu gaitās līdzi paņemti, no kara materiālu pārpalikumiem bēgļu nometnēs veidoti, trimdā pašu darināti un no paaudzes paaudzē nodoti tautastērpi.

Daļa izstādes tērpu ir pašu rokām trūcīgos apstākļos darināti un apliecina to gatavotāju izdomu – krekls no izpletņu zīda, brunči no pārkrāsotas segas, saktas no lidmašīnu stikla un rotas no ūdens boileru kapara. Turpretī citi izstādītie tautastērpi apliecina latviešu daiļamatniecības meistarību un daudzveidību. Atšķirta no Latvijas, latviešu daiļamatniecība diasporā ieguvusi jaunu nozīmi un citas izpausmes.

Izstādi papildina priekšmeti un fotogrāfijas, kas atklāj, cik dažādiem mērķiem tautastērpi kalpojuši. Tos vilka ne tikai kāpjot uz skatuves, bet arī kā svētku apģērbu nozīmīgos dzīves notikumos – kāzās, arī izlaidumos. Tautastērpi bija iecienīts demonstrantu apģērbs trimdā – tie bija koši, atšķirīgi un pamanāmi. Tautastērpi mītņu zemēs reprezentēja Latviju – pieņemšanās, politiķu vizītēs, multikulturālās izstādēs un festivālos tie rādīja latviešu kultūru un vēsturi citām tautām.

Izstādi bagātina audio stāsti, kas tautastērpu daudzveidībā palīdz ievērot neparastas detaļas. Pirmsskolas vecuma bērni var izkrāsot papīra leļļu tautastērpus un vīt etnogrāfiskus rakstus. Izstādes norišu programma ietver pētnieku lekcijas un diasporas tautastērpu valkātāju stāstu pēcpusdienas. Izstādē varēs satikt īpašus sarunbiedrus – cilvēkus, kuriem uzdot jautājumus, dalīties savā pieredzē un kopīgi apspriest izstādē redzamo. Atsevišķās dienās apmeklētāji kopā ar audēju varēs izmēģināt aušanu 2. pasaules kara bēgļu nometnē Vācijā darinātās stellēs.

Norišu programma, sarunu biedru un audēju tikšanās laiki redzami ŠEIT.

Izstādi veidoja muzejs un pētniecības centrs „Latvieši pasaulē”, kuratores Marianna Auliciema, Ieva Vītola, māksliniece Tatjana Raičiņeca, konsultantes Anete Karlsone, Lauma Cenne.

Izstādes atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Sabiedrības integrācijas fonds, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Latviešu fonds, Rīgas valstspilsētas pašvaldība, Ritas Grīslis-Sējas piemiņas ziedojums.

Izstāde apskatāma LNB darba laikā.

 

Papildu informācija:
Danute Grīnfelde
Pētniecības centrs „Latvieši pasaulē”
E-pasts: danute.grinfelde@lapamuzejs.lv
Tālr.: +371 29184594
www.lapamuzejs.lv