2021. gada 01. septembris

Nacionālā bibliotēka aicina uz „Kultūras kanona Balto nakti”

kulturas_kanona_balta_nakts_2021_09_042021. gada 4. septembrī no plkst. 20.30 līdz 23.30 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) norisināsies „Kultūras kanona Baltā nakts”. Aleksandra Čaka 120. jubilejai veltītās mūsdienu kultūras foruma „Baltā nakts” programmas ietvaros LNB piedāvās iespēju noskatīties četru kanonisku latviešu kinofilmu seansus, aplūkot Čaka rokrakstu ekspozīciju, apmeklēt režisora Oļģerta Krodera simtgadei veltītu izstādi, kā arī baudīt naksnīgās Rīgas skatus no putna lidojuma. Ieeja bez maksas.

Programma

Kultūras kanona brīvdabas kino (LNB preču piegādes rampa Valguma ielas pusē)*

 • 20.30 Herca Franka dokumentālā filma “Vecāks par desmit minūtēm”, 1978
  Unikāla dokumentālā filma gan formas, gan satura ziņā uzskatāmi ilustrē populāro teicienu „viss ģeniālais ir vienkāršs”. Filmas desmit minūtes ir uzņemtas vienā kadrā, kurā nav nevienas montāžas vietas. Tā joprojām tiek demonstrēta gan studentiem kinoskolās, gan dažādos starptautiskos festivālos kā lielisks „tīras domas” paraugs.
 • 20.50 Aivara Freimaņa spēlfilma „Ābols upē”, 1974
  Ir Rīga – lielpilsētas ritmā pulsējoša, moderna, jaunu kvartālu un daudzstāvu dzīvojamu māju apbūvēta. Un ir Daugavas upē paslēpušās salas, kur dzīve rit pēc šķietami pilnīgi savādākiem laika un sadzīves likumiem. Filmā tēlotajam, industrializācijas neskartajam Zaķusalas dabas nostūrim tomēr nav lemts tādam palikt ilgi: cauri mazdārziņiem ir plānots sākt būvēt jauno Salu tiltu. Kino veikums ir uzskatāms sava laika ikdienas dzīves portretējums un gaistošas Rīgas pilsētas dabas ainavas fiksācija.
 • 22.15 Ivara Kraulīša dokumentālā filma „Baltie zvani”, 1961
  Klejojoša cauri cilvēku burzmai un lielpilsētas industriāliem šķēršļiem, meitenīte meklē kādā skatlogā ieraudzītus un iemīlētus ziedus – baltos zvaniņus. Filma iezīmē poētiskā dokumentālā kino ēras sākumu Latvijā un ir arī īpaša kultūrvēsturiska laikmeta liecība par 1960. gadu sākuma Rīgu.
 • 22.50 Rolanda Kalniņa spēlfilma „Elpojiet dziļi…” („Četri balti krekli”), 1967
  Telefonu montieris Cēzars Kalniņš no darba brīvajā laikā sacer dziesmas un muzicē kopā ar draugiem izveidotajā ansamblī „Optimisti”. Tomēr padomju sistēmā jebkuras radošas izpausmes, ko mākslinieks gribētu piedāvāt plašākai publikai, piemēram, koncertos, tiek uzskatītas par darbu ideoloģiskajā frontē, tāpēc vienmēr rūpīgi jāpārbauda, vai dziesmu teksti neslēpj kādus „nepareizus”, padomju ideoloģijai neatbilstošus zemūdens akmeņus. Filma apliecina Latvijas kinoprofesionāļu spēju uztvert sava laikmeta pasaules kino tendences. Lentes muzikālais slānis ir atsevišķi vērtējama Latvijas kultūras bagātība, ko veido Imanta Kalniņa sacerētās dziesmas ar Māra Čaklā vārdiem.* Ieeja kino seansos, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un sadarbspējīgu sertifikātu, kas apliecina Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai negatīva testa faktu. Seansu apmeklējuma laikā lūdzam ievērot epidemioloģiskās drošības prasības.

Čaka rokrakstu ekspozīcija (LNB kore 11. stāvā)**
20.30–23.30 Dzejnieka Aleksandra Čaka (1901–1950) rokrakstu ekspozīcija un pilsētas apskate no Gaismas pils augšstāva. Čaka rokraksti izstādīti tikai šī vakara ietvaros.

Izstāde „Es varētu būt bibliotekārs” (LNB ātrijs 1. stāvā)**
20.30–23.30 Režisora Oļģerta Krodera (1921–2012) simtgadei veltītās izstādes „Es varētu būt bibliotekārs” apskate

** Ieeja LNB iekštelpās, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un sadarbspējīgu sertifikātu, kas apliecina Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu. Lūdzam ievērot epidemioloģiskās drošības prasības.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: +371 26472501