2021. gada 25. maijs

Imanta Kalniņa dziesmas izdotas nošu grāmatā

imanta_kalnina_nosu_gramataSveicot izcilo latviešu komponistu Imantu Kalniņu 80 gadu jubilejā, „Izdevniecība MicRec” latviešu populārās mūzikas nošu grāmatu sērijā izdevusi nošu grāmatu ar 50 populārāko Imanta Kalniņa dziesmu notīm un dziesmu vārdiem. Grāmatā iekļautas pazīstamākās melodijas, kuras izpildījuši „Menuets”, „Turaidas Roze”, „Autobuss debesīs”, Olga Rajecka, Ieva Akuratere, Austra Pumpre un daudzi, daudzi citi. Latvijas kultūras kanonā iekļauta Imanta Kalniņa „Ceturtā simfonija” (1973), bet komponists ir daudzu tautā iemīļotu dziesmu autors.

Muzikoloģe Daiga Mazvērsīte grāmatas ievadā raksta: „„Es esmu mūzika” – šie komponista Imanta Kalniņa vārdi ir balta patiesība, jo mūzika dzīvo Imantā un Imanta mūzika dzīvo mūsos. Bez tās nav iedomājama Latvija, tās cilvēki, Dziesmu svētki, teātra vēsture, kino nozare, koncertdzīve, garās vasaras naktis ar ģitāru pie ugunskuriem. Spilgtas, emocionālas, suģestējošas – tas sakāms par ikvienu Kalniņa dziesmu. Tās domātas, lai klausītos, nevis lēktu un dejotu līdzi ritmam vai dungotu pustukšas frāzes. Imanta Kalniņa sacerējumi prasa cieņu pret sevi.”

Visas notis ir caurskatījis un rediģējis pats Imants Kalniņš, dodot savu piekrišanu to apkopojumam jaunajā izdevumā. Notis sagatavojis Rūdolfs Bērtiņš. Grāmatas dizainu veidojis Guntars Ošenieks, vāka noformējumam izmantots Mikola Gniskuja foto.

Nošu grāmatā iekļautas tādas populāras un tautā gadu desmitos iemīļotas dziesmas kā „Lilioma dziesma”, „Dūdieviņš”, „Dziesma par četriem baltiem krekliem” (skan Latvijas kultūras kanonā iekļautajā filmā „Elpojiet dziļi…” („Četri balti krekli”), 1967), „Smilšu rausis”, „Svētku diena”, „Mākonītis un mākonīte”, „Mūžu mūžos būs dziesma”, „Sitiet bungas, mani mīļie” un daudzas citas.