2019. gada 31. oktobris

Kārlim Skalbem veltīts lāpu gājiens un „Mūža rakstu” atvēršana

skalbes_rakstu_atversana_2019Atceroties izcilo dzejnieku, rakstnieku, politiķi un sabiedrisko darbinieku Kārli Skalbi un godinot viņa daiļradi, 7. novembrī plkst. 16.00 notiks lāpu gājiens no Vecpiebalgas vidusskolas uz Kārļa Skalbes kapavietu Vaktskalnā pie „Saulrietiem”, bet 9. novembrī plkst. 13.00 Vecpiebalgas bibliotēkā notiks Kārļa Skalbes „Mūža rakstu” 8. sējuma atvēršanas svētki.

7. novembrī, dzejnieka dzimšanas dienā, Vecpiebalgas vidusskolā pulcēsies skolēnu vizuālās mākslas konkursa „Kārļa Skalbes pasakas” dalībnieki. Notiks konkursa darbu izstādes atklāšana un uzvarētāju apbalvošana. Pēc tam skolēniem būs iespēja doties Kārļa Skalbes pasaku labirintā un iepazīt Pasakķēniņa daiļradi, piestājot interaktīvās pieturās. Dienas noslēgumā, plkst. 16.00 ikviens aicināts doties lāpu gājienā no skolas, kurā nākamais dzejnieks mācījies uz viņa dzimto vietu. Uz vietu, kur viņa paša celtā vasaras māja „Saulrieti” un mūžamājas Vaktskalniņā. Lāpu gājiens ir Vecpiebalgas vidusskolas skolēnu veltījums dižajam skolas biedram, tā ir iespēja ikvienam pieminēt „Mazo piezīmju”, „Nemiera” („Mūžam zili…”) un „Ziemas pasaku” autoru, sirsnīgo piebaldzēnu, latviskāko dzejnieku un viņa devumu literatūrā un politikā.

Nedēļas izskaņā, 9. novembrī plkst. 13.00 „Mūža rakstu” idejas autors un sastādītājs literatūrzinātnieks Ilgonis Bērsons un biedrība „Domas spēks” aicina uz Kārļa Skalbes „Mūža rakstu” 8. sējuma atvēršanas svētkiem dzejnieka dzimtajā Vecpiebalgā. Pasākumā, kas notiks Vecpiebalgas bibliotēkā, tikšanās ar rakstu sastādītāju, literatūrvēsturnieku Ilgoni Bērsonu, profesori, literatūrzinātnieci Ausmu Cimdiņu, politiķi, biedrības „Domas spēks” pārstāvi Aleksandru Kiršteinu. Kārļa Skalbes „Mūža rakstu” 8. sējumā ievietoti Skalbes dzejoļi, pasakas, raksti, „Mazās piezīmes”, deputāta runas Saeimā. Sējumā apkopoti darbi, kas tapuši 1922., 1923., 1924. gadā.

Pirmie pieci Kārļa Skalbes „Mūža rakstu” sējumi no 2001. līdz 2007. gadam iznākuši apgādā „Elpa”. 6. un 7. sējumu izdeva apgāds „Mansards”.

 

Informāciju sagatavoja:
Līva Grudule
Piebalgas muzeju apvienības „Orisāre” vadītāja
Tālr.: 26573868
E-pasts: liva.grudule@vecpiebalga.lv