2018. gada 19. janvāris

Izstāde „Pasaule ar Minox. Riga” Latvijas Fotogrāfijas muzejā

Izstāde „Pasaule ar Minox. Riga” Latvijas Fotogrāfijas muzejā
Izstāde „Pasaule ar Minox. Riga” Latvijas Fotogrāfijas muzejā

No 2018. gada 25. janvāra līdz 25. februārim Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstāžu zālēs skatāma izstāde „Pasaule ar Minox. Riga”, kas veidota sadarbībā ar Latvijas Dizaineru savienību.

„Minox” ir fotoaparāts, kurš nav zaudējis savu popularitāti līdz pat mūsdienām, sākot ar „VEF Minox Rīga” modeli un līdz pat vēlāk ražotajiem modeļiem. Šis fotoaparāts ir iecienīts ne tikai fotogrāfu vidū, bet plaši izmantots arī dažādās filmās kā spiegošanas fotokamera. Šis izgudrojums ir Latvijas lepnums, tādēļ šo izstādi varētu iekļaut Latvijas valsts simtgades svinību notikumu programmā.

Izstādē var iepazīties ar muzeja krājumā esošajiem materiāliem par fotoaparāta „Minox” ražošanu un attīstību, kā arī aplūkot vairāku fotogrāfu-amatieru darbus, kas uzņemti ar dažādu veidu „Minox” fotoaparātiem. Šoreiz tie ir dažādu vecumu pārstāvji, kas nāk no dažādām valstīm: Deniss Anaņjevs (Krievija), Ēriks Tibels (Francija), Žuljans Tanase (Rumānija), Luišs Karvaļu (Francija), Imants Parādnieks (Latvija), Volha Saviča (Baltkrievija), Genadijs Smirnovs (Krievija), Maksims Aļošins  (Krievija), Ādolfs Irbīte (Latvija). Šos autorus vieno aizraušanās ar „Minox” kamerām, daži no tiem ir profesionāli fotogrāfi, kuriem ir savas fotolaboratorijas un fotoaparātu kolekcijas, bet citiem fotokamera ir līdzi tikai ceļojumu laikā un atpūtas brīžos.

Fotoaparāta „Minox” izgudrotājs Valters Caps (Walter Zapp) dzimis 1905. gada 4. septembrī Rīgā tirgotāja ģimenē. Bērnībā Valteram bija vāja veselība, tādēļ skolu viņš apmeklēja maz, bet viņš bija autodidakts ar izcilu konstruktora talantu. 1921. gadā Caps ar ģimeni pārvācās uz Reveli (Tallinu), kur viņš uzsāka darba gaitas. 1922. gadā viņš sāka strādāt Tallinas labākajā mākslas foto darbnīcā pie Valtera Lemberga. Valters apsprieda savu sapni par fotoaparātu, ko cilvēks viegli varētu nēsāt sev līdzi, ar savu draugu Rihardu Jirgenu. 1932. gadā tika izveidots kopuzņēmums, kurā Caps apņēmās ieguldīt idejas, bet Jirgens – naudas līdzekļus. Četru gadu laikā tika radīts unikāla fotoaparāta prototips „Ur-Minox”. Sākotnēji tika plānots ražot fotokameru Igaunijā, bet tur neatradās neviens uzņēmums, kurš būtu spējīgs izpildīt šādu projektu. Potenciālie ražotāji tika meklēti citur. Pēc „Agfa” atteikuma, Jirgens potenciālos ražotājus meklēja Latvijā, 1936. gada 6. oktobrī tika noslēgts sadarbības līgums ar Valsts elektrotehniskās fabrikas (VEF) vadību. 1938. gada oktobrī K. Ulmanim tiek pasniegts pirmais VEF ražotais „Minox” fotoaparāts. Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā VEF turpināja ražot „Minox” fotoaparātus. Fotoaparāta ražošana tika pārtraukta nacistiskās Vācijas okupācijas laikā. Kopumā laika posmā no 1938. līdz 1943. gadam tika izgatavoti aptuveni 17 500 fotoaparāti.

Izstādes atklāšana paredzēta 2018. gada 25. janvārī plkst. 17.00 Latvijas Fotogrāfijas muzejā (Rīgā Mārstaļu ielā 8, ieeja no Alksnāja ielas).

Izstādes atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, VEF vēstures muzejs, Dizaina birojs, Fotostudija „Pieci ezeri”.